زندگینامه مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج رضا کریمی یامچی

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا کریمی، دوم آذرماه سال 1322هجری شمسی دریامچی از توابع شهرستان مرند پا به عرصه گیتی نهاد. پدرش حاج شیخ محمدکریمی،  عالم وروحانی بود ودر کنار فعالیت های دینی به کشاورزی وباغبانی هم اشتغال داشت. خوشنویس بود وخط خوبی داشت به طوری که ادارۀ فرهنگ آن زمان تبریز، پیشنهاد داده بود تا با حقوق بالایی او را به استخدام در آورد، که ایشان امتناع کرده بود.

نسب پدری:

میرزا محمد فرزند ملا ذوالفقاربود وجدش کربلایی کریم که او نیز فرزند مرحوم آقایاربوده است.

" ملا ذوالفقارنیز درکسوت روحانیت درخدمت مردم بود و در عین حال به کار تجارت هم اشتغال داشت. اودردوران اشغال ایران توسط قوای بیگانه درجنگ جهانی دوم، به کار تجارت باشوروی،"کشورآذربایجان فعلی" مشغول بودو چندین بار در بحبوحه اشغال ایران ودوران قحطی،  اقدام به خرید وارسال گندم به مرند و یامچی نموده بود که در یکی دو مورد یاغیان به آنها حمله کرده و محموله گندمها را به غارت می برند."

 

تحصیلات حوزوی:

حاج رضا کریمی تحصیلات ابتدایی و دروس عربی را همزمان در یامچی وزیر نظرپدر آغاز می‌کند و پس از طی دوران ابتدایی و بخشی از جامع‌المقدمات وبه خواست پدر وتمایل خود، باتوجه به اشتياق زائدالوصفى که برای ادامه فراگیری علوم حوزوی داشت،  به حوزه علمیه شهرستان خوی عزیمت می‌نماید.

بعد از چندی به تبریز رفته ودر حوزه علمیه تبریز مشغول ادامه تحصیل می‌شود. پس از چند سال تبریز رابرای ادامه تحصیل به مقصد شهر مقدس قم ترک می‌کند. قم شهر فقاهت و اجتهاد برای وی عرصه جدیدی می‌گشاید واو نزد اساتید حوزه علمیه قم به کسب فیض نائل می‌گردد و هم‌زمان با گذراندن مراحل مختلف دروس حوزوی، با افکار مترقی ومتعالی امام خمینی(ره) آشنا می‌شود.

 

 

همراهی با نهضت:

حجت‌الاسلام کریمی در سال 1342 هم‌زمان با شروع نهضت اسلامی وسخنرانی تاریخی امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه قم، همراه روحانیون دیگر مورد ضرب و شتم ماموران حکومت واقع شده وپس از آن نیز به علت دفاع و حمایت از امام خمینی(ره) وپخش اعلامیه ها و توزیع رساله آن مرجع عالی‌قدر، مورد تعقیب حکومت قرار می‌گیرد.

عزیمت به تهران:

در سال 1348 پس از طی نمودن دروس خارج فقه واصول، بنا به درخواست اهالی شرق تهران از شهر مقدس قم به پایتخت عزیمت کرده وضمن مبادرت به تبلیغات گسترده  دینی وحضوردر محافل و مجامع مختلف، در حوزه های علمیه مشغول تحصیل و تدریس می‌شود وبا همیاری مردم منطقه و اعضای هیئت ائمه اطهار(ع)، سنگ بنای مسجد ائمه اطهار(ع)گذاشته می‌شود

جذب جوانان:

با افکار مترقی ودیدگاه به‌روزی که ایشان داشت پس از مدتی فعالیت در تهران، جوانان تشنه معرفت وحقیقت‌جو را جذب کرده و مسجد ائمه اطهاررا به پایگاهی برای حضور ومشارکت جوانان و نوجوانان نواندیش در زمینه های دینی، اجتماعی وسیاسی تبدیل می‌نماید. برنامه‌های این مسجدبه لحاظ عنوان ومحتوا بسیار نو وجذاب بودودر عین حال روحیه وشور انقلابی را در نسل جوان وتحصیل‌کرده بر می‌انگیخت؛ چنانچه هنوز هم اشتیاق آن دوران جوانان جهت حضور وفعالیت در مسجد، زبانزد اهالی محل می‌باشد.

آشنایی با جریانات انقلابی:

در سال 1355برای آشنایی بیشتربا جریانات انقلابی ومذهبی جهان اسلام، به کشورهای لبنان و مصر سفر کرده و در آنجا با انقلابیون وتشکیلات اخوان‌المسلمین آشنا می‌شود. ایشان درهمین سفر راجع به جمال عبدالناصر و دانشگاه الازهر وسید جمال‌الدین اسدآبادی تحقیقات جامعی می‌نماید و در همین ارتباط بعدها کتاب "آشنایی با نهضت‌های اسلامی در مصر"را به رشته تحریر در آورده وتعدادی از علمای مصر را به ایران دعوت می‌کندکه تعدادی از آنها به ایران سفرکرده وسخنرانی‌هایی را در مسجد ائمه اطهار(ع) واماکن دیگر ایراد می‌نمایند.

فعالیت های انقلابی:

حجت الاسلام رضا کریمی در جریان وقوع انقلاب اسلامی ایران وبا استفاده از ظرفیت به‌وجود آمده درمسجد ائمه اطهار(ع)، در برگزاری جلسات و هماهنگی و هدایت مردم وجوانان برای تجمع و راهپیمایی‌ها نقش پررنگی ایفا نمود. در همین راستا به‌طور مخفیانه اطلاعیه‌هایی تحت عنوان "خِطوَطُ مَعَ الامام" تحت سرپرستی وهدایت ایشان توسط گروهی از جوانان انقلابی این مسجد دراطراف شهرستان ورامین چاپ وشبانه در تهران توزیع می‌شد. درواقع این مسجد پایگاهی برای هدایت مردم و نشر اعلامیه‌های امام(ره) وانتشار اخبار انقلاب بود وشخصیت‌های سیاسی و منتقد حکومت، جهت سخنرانی به آنجا دعوت می‌شدند. این فعالیت‌هاموجب شد درزمان حکومت نظامی، حجت الاسلام کریمی توسط سرگرد توانا دستگیر ودر اثر فشار و تظاهرات مردم منطقه آزاد شود. وی یکی از هفتادودونفرروحانیانی بود که در سال 57 درجریان تحصن دانشگاه تهران جان خود را به خطر انداخته بودند و در بین آنها شخصیت‌هایی همچون مقام معظم رهبری، آیت الله دکترشهید بهشتی، آیت الله شهید مرتضی مطهری، شهید دکترمفتح و...حضورداشتند که به عنوان تشکل جامعه روحانیت مبارز ایفای نقش می نمودند.

مسئولیت های پس از انقلاب:

ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه سیاسی کشور هم فعال بود وبه عنوان مرد اندیشه وعمل وتجربیات ارزنده بسیار، درمسئولیت‌های مهمی به خدمت مشغول شد که ازآن جمله می‌توان به مواردزیر اشاره نمود:

 مسئولیت درکمیته انقلاب اسلامی منطقه یازده تهران- مسئول عقیدتی سیاسی لجستیک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی – نمایندگی مردم مرند در مجلس شواری اسلامی – مسئول هیئت پیگیری فرمان هشت ماده‌ای حضرت امام خمینی(ره) در استان مازندران- نماینده پارلمانی مجلس در سازمان بازرسی کل کشور – مسئولیت امور مساجد شرق تهران واقدام در تاسیس مراکز عام المنفعه وصندوق های قرض الحسنه و علی الخصوص مشارکت در احداث مساجد، از جمله مسجد شهید بهشتی، مسجد حضرت رقیه(س)، مسجد حضرت ولی‌عصر(عج) و... وی باوجود مشغولیت‌های مدیریتی، هیچگاه از مسجد ومنبر وتوده مردم دورنشد وهمواره درمسجد ومنزل واداره بخشی از اوقاتش دراختیار مردم محل وهمشهریانش بود.

 

رحلت:

حجت الاسلام والمسلمین حاج رضا کریمی که از عنفوان جوانی عمر پر برکت خود را در خدمت به مردم، تاسیس مساجدومراکز عام المنفعه صرف نموده بود، درصبحگاه روز چهارم مهرماه سال 1378 هجری شمسی در برابر مشیت حضرت پروردگارسر تسلیم و رضا فرودآورد، بدرود حیات گفت وبه منزل ابدی سفر کرد.   مراسم تشییع پرعظمت پیکرآن مرحوم که شرق تهران تا کنون به خود ندیده، گواه این واقعیت است که وی به علت خصوصیات بارزشخصیتی، ایمان، ثبات اعتقادی، مردم داری و عدم وابستگی به مال، شهرت و مقام، حقیقتا در قلب مردم جای داشت. مردمی بودن و با مردم بودن درشخصیت ومنش ایشان متجلی بود وبه همین جهت است که نام ویادش ماندگار شده وهنوز بعد از گذشت چندین سال از درگذشتش، مردم باتوصیف منش وذکرخاطره، به نیکی از او یاد می‌کنندوهرساله به مناسبت سالگرد رحلتش مراسم آئین یادبود برپا می‌سازند. امید که در جوار رحمت پروردگار آسوده و آرام بیارامد و از آمرزش حضرت حق بهره‌مند گردد.


برچسب‌ها: حاج رضا کریمی یامچی, یامچی, مرند, مجلس شورای اسلامی
+ نوشته شده توسط حسن کریمی در هفتم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت |